Co zrobić aby seniorom w Polsce żyło się lepiej? Jakie działania na rzecz osób starszych powinny podejmować władze lokalne, instytucje czy też organizacje społeczne? Czym w praktyce jest polityka senioralna i jak nią mądrze zarządzać? Między innymi nad tym zastanawiali się uczestnicy dwudniowej „Srebrnej Konferencji”, którą zorganizowaliśmy w dniach 31 maja – 1 czerwca br. w Goleniowie.

W konferencji udział wzięli liderzy senioralnych środowisk z całej Polski (m.in. z Goleniowa, Gorzowa, Wrocławia, Kołobrzegu, Myśliborza, Świdwina, Maszewa, Dębna, Chojnic, Gryfic, Krakowa, Białogardu, Sławna, Szczecina, Poznania, Czerska) oraz przedstawiciele samorządów i instytucji publicznych dbający o dobrostan seniorów.

Zachęcamy do zapoznania się z obszerną bazą materiałów pokonferencyjnych, które znajdziecie Państwo poniżej.

Z kolei pod adresem YouTUBE można prześledzić zapis video całej konferencji (wystąpienia poszczególnych ekspertów, jak i panele dyskusyjne).

W bogatym programie konferencji znalazły się m.in. następujące tematy:

  • Sytuacja osób starszych w Polsce, czyli co wynika z najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego [pobierz].
  • Lokalne polityki senioralne, czyli jak systemowo podejść do rozwiązywania problemów osób starszych [pobierz].
  • Program polityki zdrowotnej „Rehabilitacja dla Seniorów Miasta Kołobrzeg na lata 2019-2023”, jako konkretna odpowiedź samorządu lokalnego na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa [pobierz].
  • Znaczenie rad seniorów i Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów /w budowaniu polityki senioralnej w Polsce [pobierz].
  • Niechciany temat: Co zrobimy z naszą starością? Tematy tabu czyli: alkoholizm, depresja, lekomania, samobójstwa wśród osób starszych [pobierz].
  • Innowacje w usługach społecznych na przykładzie projektu “Dobre Wsparcie” Województwa Zachodniopomorskiego, Fundacji Nauka dla Środowiska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Diecezji Kołobrzesko-Kamieńskiej – oferta współpracy dla rad seniorów i lokalnych samorządów [pobierz].
  • Kultura dla seniorów – jak w środowisku lokalnym czynić ofertę dostępną, wartościową i atrakcyjną?
  • Rady seniorów – ustawa i praktyka. Inicjatywa zdrowo-roszczeniowa seniorów.
  • Polityka zdrowotna na przykładzie chorób neurologicznych seniorów i rehabilitacja w wieku senioralnym [pobierz].

Organizatorem Srebrnej Konferencji była Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego ze Szczecina.

Przedsięwzięcie odbyło się dzięki wsparciu z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Konferencja była jednym z działań w ramach projektu “Profesjonalne i zaangażowane rady seniorów” (www.radnysenior.pl)

[Zobacz] fotorelację z konferencji.

Skip to content